COVID-19 alan her 5 kişiden 1'i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmekte.

 Sağlık
Haber giriş: 14 Mayıs 2020, Perşembe 23:48
COVID-19 alan her 5 kişiden 1'i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmekte.
Takip Et

COVID-19'un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında ağrı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, konjonktivit, boğaz ağrısı, ishal, tat veya koku kaybı veya ciltte kızarıklık veya parmaklarda veya ayak parmaklarında renk değişikliği bulunur. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak sadece çok hafif semptomları vardır.

Çoğu insan (yaklaşık% 80) hastane tedavisine ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 alan her 5 kişiden yaklaşık 1'i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp ve akciğer sorunları, diyabet veya kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanlar ciddi hastalık geliştirme riski altındadır. Bununla birlikte, herkes COVID-19'u yakalayabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir. 
Hollanda'nın Oostzaan kentinde yaşayan ve yakalandığı Corona Virüs (Covid-19) salgınını yenmeyi başaran Uğur Şahin (52), tedavi gördüğü hastanede iki hafta boyunca uyumak için uyku ilacı aldığını, günde ancak iki üç saat uyuyabildiğini anlattı. 
Oostzaan kentinde Corona Virüse yakalanan Uğur Şahin, 14 gün boyunca Vumc Amsterdam Hastanesi'nde tedavi gördü.
Vücut kırgınlığı ile hastalığın başladığını belirten Uğur Şahin hastane sürecinin başlangıcını, “Tepeden tırnağa ağrılar hissetmeye başlamıştım. Dört beş gün nefes darlığı çektim, giderek ağırlaşıyordum. Ateşim 38,5'tan aşağı düşmüyordu. Altıncı gün doktoru aradım, durumu anlattım, çağırdı gittim. Oradan da Corona Virüs birimine yönlendirdi, gönderdi beni. Daha sonra da hastaneye sevk edildim” şeklinde anlattı.


“AĞRIDAN BAĞIRANLAR BENİ KORKUTTU”
Hastanede kendisine ilaç verildiğini ve oksijene sürekli bağlı olduğunu anlatan Uğur Şahin, “Günde sekiz-dokuz litre oksijen alıyordum. Romatizma hastalığım da vardı önceden. Hastanede kaldığım bölümde, geceleri ağrıdan mı yoksa psikolojilerinden mi bilemiyorum, diğer hastaların birçoğunun acıyla bağırdığını duyuyordum. İnleme sesleri beni endişelendiriyordu, korkuyordum doğrusu. Bundan dolayı da uykularım kaçmıştı, ancak uyku ilacı alarak iki saat filan uyuyabiliyordum. Hastane yetkililerine virüsle ilgili ne sorduysam cevap veremediler. Bu da moral bozuyordu. Zor bir süreçti. İki oğlum ve eşimin virüs kapmaması bana biraz moral oldu. Artık yeniden toparlanmaya çalışıyorum” dedi.


Hastalığı farkına bile varmadan ayakta atlatanların yanı sıra, nefes darlığı, göğüs ağrısı, göğüs basıncı konuşma veya hareket kaybı ile ilişkili ateş ve öksürük gibi ağır semptomlar geçiren kişilerin boğulma hissi yaşadıkları ifade edildi. 
 

Bizi Facebook'tan Takip Edin