ADÜ, 192 üniversite arasında 106. sıraya geriledi

 Gündem
Haber giriş: 27 Temmuz 2020, Pazartesi 19:20, Güncelleme: Bir yıl önce
ADÜ, 192 üniversite arasında 106. sıraya geriledi
Takip Et

Seviye kaybeden Aydın iline en büyük darbe üniversiteden geldi. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ), Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in rektör olmansın ardından 192 üniversite arasından 106. sıraya gerileyerek, bir anlamda küme düştü.

Üniversite Araştırma Laboratuarının (ÜniAr) organizesinde gerçekleşen “Türkiye Üniversiteleri Memnuniyet Araştırması 2020 Raporu”(TÜMA), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde yaşanan geriye düşüşü açıkça ve net şekilde ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre, Aydın ilinde en çok eleştirilen yönetici ünvanını kazanan ve bilim adamına yakışmayan hareketleri nedeniyle de istifası istenen Osman Selçuk Aldemir’in ADÜ’ye seviye düşürtmesi, kamuoyunda “ ADÜ Osman Aldemir ile küme düştü “ yorumlarına yol açtı.

Araştırmada 125 devlet, 67 vakıf olmak üzere toplam 192 üniversitede öğrenimlerini sürdüren 39 bin 386 öğrenciye 6 konuda sorular yönetildi. Her başlığa verilen yanıtlar sonucunda üniversiteler arası sıralama tablosu yeniden yapılmış.    ADÜ hakkındaki bu çıktıları incelerken kuruluş tarihleri, bölgesel şartları ve imkânları aynı Muğla Sıtkı Koçman, Denizli Pamukkale ve Manisa Celal Bayar Üniversitelerinin verilerini ADÜ ile birlikte ele almak daha da çarpıcı sonuçlar doğuruyor.

ADÜ, 192 üniversite arasında 106. sıraya geriledi
ADÜ Rektörü Prof.Dr. Osman Selçuk ALDEMİR

Anketin ana başlıkları ve ADÜ’nün sıralamadaki yerleri ise şöyle:

1-Öğretim deneyiminin tatminkârlığı, derslerin ve içeriklerinin, öğretim elemanlarının ilgisinin, sınavların geçerliliğinin, öğrenci odaklı iklimin, sınıflardaki öğretim yöntem ve tatminkârlığı konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 30, Manisa Celal Bayar Üniversitesi 57, Denizli Pamukkale Üniversitesi 69, ADÜ ise 106. sırada yer alıyor.

2- Yerleşke yaşamı ve ortamının çekiciliği, sosyal tesisleri, yurt imkânları ve kalitesi, ulaşım rahatlığı, güvenlik, fiziki mekânların estetik ve kullanışlılığı, yerleşkenin konumlandığı çevre konusunda Sıtkı Koçman Üniversitesi 19, Pamukkale Üniversitesi 23, Celal Bayar Üniversitesi 83, ADÜ ise 93. sırada kendine ancak yer buluyor.

3- Akademik destek ve ilgi, öğretim elemanları ve danışmanlara ulaşabilirlik, öğrenim güçlüğü durumunda yardımcı bulabilme, öğrencinin akademik soru ve sorunlarına duyarlılıkta Sıtkı Koçman Üniversitesi 42, Pamukkale Üniversitesi 61, Celal Bayar Üniversitesi 91, ADÜ ise 112. sırayı işgal ediyor.

4- Kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet, öğrenci işleri, sınav programları, akademik takvim, yönetime katılım, yöneticilere erişimde Sıtkı Koçman Üniversitesi 29, Celal Bayar Üniversitesi 55, ADÜ 86, Pamukkale Üniversitesi 113.dür.

5- Öğrenme imkânı ve kaynak zenginliği, kütüphane, araştırma kaynakları, laboratuarlar, merkezler, araştırma imkânları, özel çalışma alanları, akademik destek birimleri konularında Sıtkı Koçman Üniversitesi 28, Pamukkale Üniversitesi 46, ADÜ 68, Celal Bayar Üniversitesi 72.dir.

6-Kişisel gelişim ve kariyer desteği, sertifikalar, kişisel yetkinlik, araştırma faaliyetleri, öğrencilere yönelik kurslarda Sıtkı Koçman Üniversitesi 26, Celal Bayar Üniversitesi 69, Pamukkale Üniversitesi 73, ADÜ ise kendine 99. sırada yer bulabilmiştir.

Araştırmada görüldüğü gibi, ADÜ’nün 6 başlıktan hiçbirinde birinciliği olamaması yanında sadece ikisinde sondan ikinci, diğerlerinde ise sonuncudur. 192 Üniversite arasındaki genel sıralamadaki ADÜ’nün işgal ettiği yerle olumsuzlukta öncekilerle arasında pek fark yok. Sıtkı Koçman Üniversitesi 22, Pamukkale Üniversitesi 60, Celal Bayar Üniversitesi 67, Adnan Menderes Üniversitesi ise 94. sıradadır. 125 Devlet Üniversitesi arasındaki sıralamada ise Sıtkı Koçman Üniversitesi 10, Pamukkale Üniversitesi 36, Celal Bayar Üniversitesi 39, Adnan Menderes Üniversitesi’nin yeri ise sonuncu, 55. sıradır.

Adnan Menderes Üniversitesi’nin öğrenci gözündeki 2020 yılı verileri ankete göre böyle şekilleniyor. ADÜ, Osman Selçuk Aldemir’in rektörlüğüyle birlikte rahmetli Adnan Menderes’in ismine yakışmayacak bir seviyeye gelmesi eleştirileri daha da arttırdı.

 

ADÜ, 192 üniversite arasında 106. sıraya geriledi
ADÜ, 192 üniversite arasında 106. sıraya geriledi
Bizi Facebook'tan Takip Edin