19 Mayıs dahil, 4 gün sokağa çıkma yasağı

 Gündem
Haber giriş: 11 Mayıs 2020, Pazartesi 18:47
19 Mayıs dahil, 4 gün sokağa çıkma yasağı
Takip Et

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını ve Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ile Tekirdağ’da şehirlerarası giriş-çıkış kısıtlamasının sona erdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, Tarabya’daki Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından normalleşme sürecine ilişkin yeni kararları açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Koronavirüs salgınında özellikle batı ülkelerindeki en büyük dramlar yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Türkiye’de elbette kimsesiz tüm vatandaşlarımız gibi yaşlılarımıza da sahip çıkıyoruz. Sosyal güvencesi olmayan 805 bini aşkın 65 yaş üzeri vatandaşımıza ayda 672 lira yaşlılık maaşı ödemesi yapıyoruz. en düşük emekli maaşını 1500 TL’ye çıkararak yaşlılarımıza ilave bir destek sağladık. Sağlık hizmetlerimizden öncelikle yararlandırıyoruz. Salgın hastalık döneminde oluşturduğumuz vefa sosyal destek grupları vasıtasıyla 5 milyon vatandaşımıza evinde hizmet götürdük.

Öğretmen, imam, polis, bekçi, jandarma başta olmak üzere 146 bin vefa sosyal destek grubu üyesi kardeşimize teşekkür ediyorum. Ayrıca diğer partilerden 1119 belediye destek gruplarına yardımcı olarak örnek bir dayanışma sergilediler.

Yardım kampanyamızda toplanan bağış tutarı 2 milyar lirayı bulmuştur. Bağışlarınızın sürmesini bekliyoruz.

Hayvanlarını otlatmak için yaylalara çıkanların, arıcılıkla iştigal edenlerin, veterinerlerin faaliyetlerini kolaylaştırdık. Sağlık, gıda ve güvenlik başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarını karşılayarak insanımıza hizmet etmeyi sürdüreceğiz.

Ülkemizdeki ilk vakanın tespit edildiği 10 Mart’ın üzerinden 2 ay geçti. Bu küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi başarıyla devam ettiriyoruz. İyileşen hasta sayımız, toplam test sayımız katlanarak artıyor. Kurallara gösterdikleri sabır için vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.4

‘412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık’
Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda olduğumuz bir döneme girdik. Salgının yenilmesinin vakit alacağı açıktır. Bazı ülkeler salgını kontrol altına alırken, bazılarında yeni başlıyor. Bu tablo uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeyi koruma gibi yeni bir düzeni işaret ediyor. Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor. Ülkemizde bugüne kadar salgın tehdidi sebebiyle 412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. Bunlardan 300’ünde karantina sona erdi. Maske, fiziki mesafe, temizlik şartlarına uyulmadan bir araya gelinen etkinliklerde tek bi kişi bile yüzlerce, binlerce kişiye bulaştırabiliyor. Zaruri bir işi olmadan dışarı çıkanlar, gereksiz kalabalıklar oluşturanlar kendi ellerile virüsü besliyorlar. Bu gerçeği ne kadar hızlı kabullenip içselleştirirsek, mücadelemizi o derece etkili yürütürüz.

‘Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız’
Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Sokakta, markette, iş yerinde fiziki mesafeyi mutlaka koruyacağız. Dışarda işimiz bitip de evimize döndüğümüzde kıyafetlerimiz dahil daha kapsamlı bir temizlik yaparak hayatımıza devam edeceğiz. Normalleşme adımlarının bu kapsamlar çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum. Salgın şartlarında hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

‘Sanayicimize, iş dünyamıza çarklarını çevirebilecekleri alan açma gayretindeyiz’
Aldığımız tedbirleri gerektiğinde genişletecek, gerektiğinde sınırlandıracak dinamik bir şekilde yöneteceğiz. Esnafımıza ve çalışanlarımıza ekmeklerini kazanabilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Sanayicimize, iş dünyamıza çarklarını çevirebilecekleri alan açma gayretindeyiz.

Salgın sonrası yeniden şekillenecek küresel sistemde ülkemizi avantajlı bir konuma getirmek istiyoruz. Sosyal Koruma Kalkanı’nı daha da güçlendireceğiz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlerimizden asla taviz vermeden ülkemizi güçlendirmekte kararlıyız.

Önceki gün bayrama kadar açılışa hazır hale gelecek olan Yeşilköy ve Sancaktepe hastanelerimizin inşaatını inceledik. 21 Mayıs’ta Başakşehir Şehir Hastanemizin açılışını Japonya Başbakanı Abe ile gerçekleştireceğiz. Ülkemiz gıptayla takip edilen bir yerde duruyor. Genel Sağlık Sigortası sistemimizin önemini bu süreçte hep birlikte çok daha iyi gördük. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanın dahi herkesin gücünün yetebildiği bir mebla ile dahil olabildiği bu sistem pek çok ülke tarafından yakın incelemeye alınmıştır.

65 yaş üstü vatandaşlar
Normalleşme programı kapsamında Sağlık Bakanlığı’mız her sektörde bu adımların hangi aşamalara göre atılacağıyla ilgili rehberler hazırladı. Kurumlarımız ve işletmelerimiz faaliyetlerini bu esaslara göre yürütecektir. Dün saat 11.00-15.00 arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma izni verdik. Kurallara riayet ettiklerini, temiz hava aldıklarını görmekten memnuniyet duydum. Herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği takdirde bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmeyi planlıyoruz.